Zmarł Prof. Wojciech Siłka

silkaW środę 24 czerwca 2020 roku zmarł Profesor Wojciech Siłka – wieloletni kierownik Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 29 czerwca 2020 w starej kaplicy cmentarza na Półwsi w Opolu przy ul. Cmentarnej 7a O godz. 10.00 wystawienie zwłok a ok. godz. 11.00 odbędzie się pogrzeb.

W imieniu całej społeczności Wydziału Mechanicznego składamy wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim.

Dziekan Wydziału Mechanicznego Janusz Pospolita

Kierownik Katedry Pojazdów Andrzej Augustynowicz

Czytaj więcej...

Obrona doktorska

Rada Naukowa Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna

zawiadamia, że w dniu 29 czerwca 2020 roku o godz. 12:00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Jacka Tomasiaka

pt.: „Ocena efektywności techniczno- ekonomicznej wybranego procesu cieplnego za pomocą analizy wielokryterialnej”

Publiczna obrona odbędzie się w sposób zdalny. Aby móc uczestniczyć w obronie należy użyć linku:

https://www.youtube.com/c/CentrumNaukaBiznes

Aby zadać pytanie doktorantowi należy przesłać je na podany adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Promotor rozprawy doktorskiej: dr. hab. inż. Jerzy Duda
  • Promotor pomocniczy: dr inż. Marek Wasilewski
  • Recenzent: prof. dr hab. inz. Krzysztof Jesionek - Politechnika Wrocławska
  • Recenzent: prof. dr hab. inż. Józef Matuszek dr h.c. – ATH w Bielsku- Białej

Z pracą doktorską i opiniami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej przy ul. S. Mikołajczyka 5 w Opolu.

Ponadto streszczenie rozprawy doktorskiej wraz z recenzjami są dostępne na stronie internetowej Biura Obsługi Badan Naukowych Politechniki Opolskiej: pod adresem

Zapraszam zainteresowanych do wzięcia udziału w obronie i dyskusji nad rozprawą.

Pierwsza anglojęzyczna obrona online

Na Wydziale Mechanicznym odbyła się pierwsza obrona online. Dodatkowo była ona przeprowadzona w języku angielskim, ponieważ przystąpił do niej student z Indii – pan Niraj Somani, obecnie już absolwent kierunku mechanical engineering.

Drugim kierunkiem na Wydziale Mechanicznym, na którym zajęcia prowadzone są w języku angielskim jest Environmental Engineering. Na tym kierunku pierwsze obrony odbyły się już rok temu, ale jeszcze w tradycyjnej formie.

Prodziekan ds. dydaktyki dr inż. Jacek Wydrych jako przewodniczący rozpoczął spotkanie i przywitał studenta oraz poinformował go o szczegółach związanych z przeprowadzeniem obrony w formie zdalnej. Następnie student szczegółowo omówił główne tezy pracy i przystąpił do egzaminu dyplomowego. Student wykazał bardzo dobre przygotowanie do egzaminu, dlatego na koniec komisja mogła wystawić z egzaminu dyplomowego ocenę bardzo dobrą.

Temat pracy: Brief study about FSW (Friction Stir Welding) for connect aluminum metals.
Promotor: dr Dariusz Andrzejewski
Recenzent: dr hab. Mariusz Prażmowski

obrona eng