Loty szybowcowe dla studentów kierunku: Lotnictwo i Kosmonautyka

W poniedziałkowe słoneczne przedpołudnie 22-10-2018, wbrew obawom, mgły opadły i na niebie pojawił się piękny błękit oznaczający, że studenci kierunku LiK będą podziwiać okolicę lotniska w Polskiej Nowej Wsi z perspektywy lotu (dużego) ptaka. Słoneczna pogoda miała pojawić się na krótko, więc zarząd lotniska Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi postanowił zafundować właśnie w tym dniu wszystkim studentom kierunku LiK loty szybowcowe, a tym samym pokazać w praktyce jak wygląda pilotaż beznapędowego statku powietrznego startującego w terenie płaskim za wyciągarką. Po sprawdzeniu szybowca SZD-50 Puchacz przed lotem przez doświadczonego pilota

Czytaj więcej...

Posiedzenie Sekcji Mechaniki Materiałów Komitetu Mechaniki PAN

W dn. 24.10.2018 r. gościliśmy na Wydziale Mechanicznym członków Sekcji Mechaniki Materiałów Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. Posiedzenie Sekcji odbyło się w Sali Senatu, a udział w nim wzięli również pracownicy Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, która była współorganizatorem spotkania.

Obradom przewodniczył prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń – przewodniczący Sekcji MM KM PAN przy współudziale inicjatora spotkania - prof. dr hab. inż. Tadeusza Łagoda – prorektora ds. badań i rozwoju oraz dr hab. inż. Adama Niesłonego – prodziekana ds. nauki.

Czytaj więcej...

Startup Poland Camp

Startup Poland Camp zagości w Opolu – tematem wiodącym będzie branża motoryzacyjna.

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zaprasza na pierwszą w stolicy regionu konferencję z cyklu Startup Poland Camp. Celem wydarzenia jest zaproszenie i integracja lokalnych startupów ze startupami działającymi na innych rynkach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Spotkanie w Opolu będzie dedykowane branży motoryzacyjnej. Branża ta została wybrana ze względu na jej dynamiczny rozwój w naszym regionie oraz powstanie Centrum Projektowego Instytutu Fraunhofera .

Podczas konferencji Startup Poland Camp Automotive Opole 2018 wystąpi pięciu prelegentów, którzy zaprezentują swoje startupy:

  • Tomasz Górka (CarMoov) – technologia Car-Sharing, innowacyjna usługa łącząca pojazdy z internetem; Paryż,
  • Adrian Kajda (Fuelio) – aplikacja Fuelio – paliwo i koszty, dziennik tankowań; Opole,
  • Grzegorz Janaś (Drivebox) – Drivebox łączący auto z internetem zapewniając zabezpieczenie antykradzieżowe, detektor kolizji, lokalizację; Wrocław,
  • dr inż. Andrzej Lechowicz (e-car) – koncepcja techniczna elektrycznego układu napędowego 4x4; Opole,
  • Daniel Rudaniecki (Opolski samochód elektryczny) – samochody elektryczne – nowe możliwości designu; Opole.

Startup Poland Camp Automotive Opole 2018 odbędzie się 25.10.2018 r. (czwartek) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, ul. Wrocławska 158. Początek prezentacji startupów o godz. 18:00.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.automotive.cwkopole.pl . Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników.

Startup Poland Camp Opole 2018 organizuje Park Naukowo-Technologiczny w Opolu przy współudziale Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, Fundacji Startup Poland oraz Miasta Opole.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem JM prof. dr hab. inż. Marka Tukiendorfa – Rektora Politechniki Opolskiej. ZAPROSZENIE.

baner facebook

 

Tym razem czas na paralotnię

We wtorek 16 października na błoniach Politechniki Opolskiej podczas słonecznej pogody i przy korzystnym południowym, umiarkowanym wietrze studenci kierunku: Lotnictwo i Kosmonautyka w ramach przedmiotu Wprowadzenie do techniki lotniczej nabywali praktyczną wiedzę na temat budowy najmniejszego załogowego urządzenia latającego – paralotni wraz z uprzężą oraz Ratowniczym Systemem Hamującym (RSH). Zostali również teoretycznie przeszkoleni odnośnie zasad bezpiecznego startu w terenie równinnym. Wysportowani śmiałkowie zapięli się w uprząż, założyli kaski i z uśmiechem na twarzy podjęli próbę poderwania czaszy paralotni o powierzchni 30m2 pod wiatr z ziemi tzw. „alpejką” do pozycji w locie (pierwsza faza startu) pod okiem adiunkta dr inż. Mirosława Kabacińskiego (wieloletniego paralotniarza z Opolskiego Aeroklubu). Nie było to łatwe od początku, ale studenci tego kierunku pokazali, że nie dają szybko za wygraną i mają w sobie sportowy upór, oraz że potrafią współpracować ze sobą zwłaszcza podczas wielokrotnego rozkładania czaszy paralotni po kolejnych próbach. A gdy brakowało już sił do biegu przy aerodynamicznym obciążeniu „holowali się” za uprząż. Ostatecznie – trud został wynagrodzony i po kwadransie kolorowa czasza pojawiła się tle błękitnego nieba. Najwytrwalszy ze studentów przy wietrze ok. 10 m/s nawet opanował utrzymanie czaszy nad głową w wygodnej pozycji.

Studenci kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka zaczynają od szybowców

W dniu 9 października studenci I roku na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka w ramach przedmiotu Wprowadzenie do techniki lotniczej udali się z prowadzącym zajęcia dr inż. Mirosławem Kabacińskim na pobliskie lotnisko w Polskiej Nowej Wsi w celu zapoznania się ze sprzętem lotniczym służącym do celów agrolotniczych, patrolowania lasów i gaszenia pożarów z powietrza. Studenci mieli możliwość zasiąść za sterami szybowca szkolnego SZD 50 Puchacz ubrani w spadochrony, jak i aktywnego uczestnictwa w demontażu elementów najwyższej klasy wyczynowego szybowca JS1 i przygotowania go do transportu. Jeśli pogoda dopisze w sezonie jesiennym planowane są loty zapoznawcze szybowcem dla przyszłych lotników.