W dniu 26 listopada studenci kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka zostali zaproszeni na lotnisko Aeroklubu Gliwickiego przez doświadczonego pilota i zarazem instruktora wiatrakowcowego p. Andrzeja Wybrańca (właściciela dwóch wiatrakowców – Xenon oraz Cavalon) na prezentację ultralekkiego wiatrakowca Cavalon firmy AutoGyro. Podczas wizyty studentów wraz z opiekunem dr inż. Mirosławem Kabacińskim, właściciel wiatrakowca na początku przedstawił budowę bogato wyposażonej maszyny, zasady lotu, budowę turbodoładowanego silnika (najmocniejszej dostępnej jednostki - Rotax 914) wraz z osprzętem. Studenci zadawali pytania m.in. odnośnie techniki pilotażu, możliwości lądowania z unieruchomionym silnikiem, zwrotności maszyny, zasięgu, pułapu praktycznego, a także warunków uzyskania licencji.

W drugiej części, pomimo trudnych warunków pogodowych (opady atmosferyczne, słaba widzialność i niska podstawa chmur), zostały zaprezentowane możliwości wiatrakowca w powietrzu, łącznie z akrobacjami i niskim przelotem nad płytą lotniska.

Z obserwacji budowy i właściwości lotnych można było wywnioskować, że wiatrakowce łączą cechy samolotów i śmigłowców, a także charakteryzują się krótkim startem oraz względnie niską prędkością podczas lądowania. Ostatecznie odbyło się spotkanie w sali wykładowej Aeroklubu Gliwickiego, gdzie studenci dowiedzieli się od strony teoretycznej „dlaczego to lata” pomimo braku napędu głównego wirnika podczas lotu, czym różni się wiatrakowiec od śmigłowca oraz co to jest i czemu służy prerotacja wirnika głównego podczas startu.

Na koniec uczestnicy wycieczki otrzymali materiały informacyjne oraz gadżety związane z wiatrakowcami.