Pod koniec listopada studenci II roku kierunku Wzornictwa Przemysłowego udali się na wyjazd studyjno-edukacyjny do Warszawy. Celem wyjazdu było zaznajomienie się z najnowszymi trendami polskiego wzornictwa, które prezentowane było na pokonkursowej wystawie „Dobry wzór 2019”, mieszczącej się w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Program wycieczki obejmował także zwiedzenie stałej ekspozycji historii polskiego designu, która mieści się w Muzeum Narodowym.

„Dobry Wzór 2019” to pokonkursowa wystawa organizowana corocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, która ma na celu wyłonienie na polskim rynku innowacyjnych produktów wyróżniających się ciekawym wzornictwem, nietuzinkowymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Dobry Wzór jest równocześnie znakiem, jakim producent może oznaczyć produkt na półkach sklepowych, wspierając i budując w ten sposób silne polskie marki. Tegoroczne jury, dwudziesto-szóstej już edycji konkursu, wyłoniło spośród 115 finalistów, najlepsze produkty przyznawane w siedmiu kategoriach: Dom, Praca, Sfera publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa, Opakowania i Nowe materiały. Tak obszerny zbiór produktów „dobrze zaprojektowanych”, stał się bogatym źródłem wiedzy i inspiracji, które mamy nadzieję, nasi studenci wykorzystają na zajęciach w swoich przyszłych propozycjach projektowych.

Kolejnym punktem wyjazdu dydaktycznego, było zwiedzanie stałej wystawy historii polskiego designu, która od roku 2007 mieści się w murach Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa ta prezentuje najważniejsze zjawiska w historii polskiego wzornictwie od początku XX wieku, po czasy współczesne. Studenci mieli możliwość zobaczenia w oryginale sztandarowe produkty polskich projektantów, które pochodzą z różnych lat i różnych środowisk twórczych. Były to m.in. realizacje zdominowane przez styl zakopiański Stanisława Witkiewicza, czy międzywojenne prace artystów Warsztatów Krakowskich oraz warszawskich środowisk projektowych m.in. Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistów z grupy „Blok” czy „Praesens”.

Dr Małgorzata Futkowska