English version
CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A A A A

logo CZ EU

 Wspólne warsztaty studentów w ramach projektu „Poszerzenie kompetencji absolwentów w dziedzinach zrównoważonej elektroenergetyki i środowiska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 odbyły się online.

W dniach 19-21 stycznia 2021 oraz 10-12 luty 2021 grupa studentów kierunku Energetyka, Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej wraz ze studentami VSB Ostrawa w Czechach wzięła udział we wspólnych warsztatach studenckich, które odbyły się wyjątkowo online.

Warsztaty były wydarzeniem odbywającym się w ramach projektu: „Poszerzenie kompetencji absolwentów w dziedzinach zrównoważonej elektroenergetyki i środowiska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Oś priorytetowa 3 „Inwestowanie w kształcenie, szkolenia, w tym szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności, uczenia się przez całe życie poprzez rozwój i wdrażanie wspólnych systemów kształcenia, szkolenia zawodowego i szkolenia“.

fot1W trakcie warsztatów organizowanych przez Politechnikę Opolską uczestnicy spotkania na platformie Moodle mieli okazje odbyć wirtualny wyjazd tematyczny na oczyszczalnię ścieków. Elektrownię przybliżył studentom ekspert z PGE Oddział Opole, który chętnie podzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Zadania warsztatowe, które zazwyczaj realizowane są w laboratoriach również zastąpiły wcześnie przygotowane materiały filmowe, które były omawiane i dyskutowane. Studenci wzięli także udział w spotkaniach integracyjnych, które mimo odmiennej formuły wypadły ciekawie. Mogliśmy odkryć ukryte zdolności studentów, jeden z nich wykazał się świetną znajomością języka sąsiadów zza granicy.fot2

Warsztaty organizowane przez VSB odbywały się na platformie Teams, i również były pełne wiedzy. Największe zainteresowanie i lawinę pytań wywołał panel ekspercki „Projektowanie w elektroenergetyce“ - wizyta wirtualna w ABB Ostrava. Wirtualne wycieczki do Elektrowni jądrowej czy - Elektrownia szczytowopompowa Dlouhé Stráně równiez cieszyły się uznaniem studentów.

Przez kilka dni intensywnych spotkań i dyskusji studenci mogli poszerzyć swoje spojrzenie na inżynierski świat …